Blikačka na kolo

Přidáno: 24.11.2013
Aktualizováno: 12.11.2013
Autor: Lukáš Mertlík

Blikačku na kolo má asi každý, ale pokud ne, nebo Vám ji pořád kradou na nádraží, jako mě, tak toto schéma je určené přesně pro Vás.
Každý den jezdím na nádraží na kole. Mám svojí oblíbenou Libertu, kterou jsem našel u dědy v garáži, donesl si jí domů a dal jí do provozu. U vietnamců jsem si koupil blikačky, pevně připevnil a druhý den jsem jel s dojmem, že odpoledne přijdu na nádraží a kolo tam bude stát v původním stavu. Ale to byl veliký omyl, bohužel jsem přišel o obě blikačky. Zlodějíček je násilím ulomil, takže jemu budou prakticky na nič. Přemýšlel jsem, co bude dál. Jestli si mám koupit další blikačky a každý den je otravně sundavat a nosit u sebe. Nakonec mě napadlo řešení s dynamem. Sehnal jsem si dynamo, světla, vše jsem namontoval, propojil a klasické žárovky nahradil LEDky. Vše fungoval jak mělo, nikdo mi to už neukradl ale asi po půl roce jsem zjistil, že dynamo má velký odpor. Tak jsem začal přemýšlet dále. Napadala mě řešení jako dát tam "ultra kondenzátor", který by se nabil během jízdy po sídlišti a poté by jsem dynamo odpojil. Ale už ze začátku jsem si uvědomil, že mě přestane bavit odpojovat dynamo na konci sídliště. Dále mě napadlo další řešení, že do původního předního světla zabuduju baterku a bude po starostech. Ze spod světla jsem přidělal malý vypínač, kterým se zapínalo a vypínalo světlo. Fungovalo to asi měsíc, než si někdo všiml vypínače a jak už to zvykem bývá, tak ho zapl a světlo se mi bohužel přes den vybilo.
To už mě dovedlo k této podobě světla, co zde popisuji. Prvním požadavkem byla malá spotřeba a velká výdrž baterie. Dále taky nějaká ochrana proti nepřátelům.
Celou blikačku jsem založil na malém SMD mikrokontroléru 10F200. Volba byla jasná, vnitřní 4MHz oscilátor, 3 výstupy, SLEEP režim, ve kterém procesor odebírá pouhých 100nA a to všechno ve velikosti hlavičky sirky.
Blikačka je napájena z devíti voltové baterie a proto jsem použil 5V stabilizátor v SMD verzi. Z něho je přimo napájený PIC. Na výstupech PICu jsou 330Ω rezistory, který omezují tekoucí proud do LED na cca 10mA.
Software je napsaný tak, že po přivedení napájení se střídavě rozblikají dvě LEDky, začne odpočítávání času nastavený asi na 13minut. Tento čas mi bohatě stačí i s velkou rezervou na dojetí na nádraží. Po příjezdu vždy blikačku vypínám, ale pokud se najde nějaký mizera, co mi blikačku zapne, nic se neděje, blikačka si odbliká 13 minut, zhasne LEDky a přejde do SLEEP režimu, ve krerém odebírá asi 100nA.
Blikačku mám už od začátku školního roku v provozu a zatím není žádný problém :-), tak jsem zvědavý, s čim mě překvapí příště.

Schéma

DPS: 1,7cm x 1,3cm

Osazovací plán


Seznam součástek:
R1-R2 - 330Ω SMD 0805
C1-C2 - 100nF SMD 0805
IO1 - 78L05 SMD
IO2 - PIC 10F200 SMD *

Naprogramovaný procesor si můžete u nás zakoupit za 30Kč. Hotový modul lze zakoupit v sekci E-shop. Pokud máte zájem, prosím kontaktujte nás.


Popis:
Po přivedení napájení se střídavě rozblikají 2 LED. Jedno Bliknutí trvá 100ms. Po uplynutí nastaveného času program skončí, zhasne LED a přejde do SLEEP režimu, při kterém procesor odebírá jen 100nA. Blikačku lze opětovně spustit po odpojení a následném připojení napájení. Čas vypnutí lze nastavit v rozmezí 4 - 1020 sec., nebo jej úplně vypnout.
Kdo bude potřebovat upravit program, tak neváhejte a napiště - KONTAKT

Název:

Blikačka

.ASM

.HEX

Datum: 24.11.2013
Verze: 0.1
Velikost: 2,44 kB
Autor: Lukáš Mertlík

První verze DPS - SMD1206

Ve smršťovačče

Zabudované ve světle


Tyto fotky jsou pouze ilustrační. Na DPS proběhly nějaké "kosmetické" úpravy.
Schéma, motiv plošného spoje a osazovací plán je momentálne nejaktuálnější.

©2013 - 2018 - Lukáš Mertlík